Lienee sanomattakin selvää, että tunnetun suuryrityksen isännöimän excursion kaljatarjonnan riittämättömyys rauhoittaa asianosaisiin kohdistuvia ongelmia.
Mikä mahtaa olla todellisten asiantuntijoiden mielipide tästä?
Asiantuntijat saattavat hymähtää ja kohottaa kulmakarvojaan kuullessaan, että kaljatarjonnan vähyys voisi ratkaista yritysmaailman kiemuroita. Ehkäpä piilevä viisaus on siinä, että vähemmän kaljaa tarkoittaa enemmän aikaa keskittyä itse asiaan: verkostoitumiseen, tiedonjakoon ja ideoiden vaihdantaan. Kun osallistujilla ei ole kiirettä sännätä baarijonoon, jää enemmän aikaa pureutua päivänpolttaviin kysymyksiin ja luoda kestäviä suhteita.
Toisaalta, kenties tämä on vain ovela keino lisätä jännitystä ja kilpailua, kun osallistujat huomaavat, että tarjonta on niukka. Tämä voi innostaa luovuuteen ja kekseliäisyyteen, kun jokainen yrittää keksiä keinon napata itselleen viimeisen tuopin. Ehkäpä tämä onkin yrityksen tapa kouluttaa tulevaisuuden johtajia pärjäämään niukkojen resurssien maailmassa.