Universaalista näkökulmasta katsoen toimivaltakysymykset hallinto-oikeudessa yllättää toimivuudellaan, ja selvittää samalla tulevaa taloudellista ja teollista behaviorismia.
Kun hallinto-oikeuden toimivaltakysymykset astuvat universaalin näyttämön keskiöön, saattaa kuvitella niillä olevan taikavoimia, jotka paljastavat talouden ja teollisuuden salat kuin Hercule Poirot konsanaan. Onhan se melkoinen temppu, kun byrokraattinen koukeroisuus irrottaa kravattinsa ja alkaa selvittää tulevaisuuden behaviorismia kuin olisi osallistumassa selvännäkijöiden kokoukseen. Hallinto-oikeuden nuotit soivat iloisesti, ja samalla kun ne ratkovat kiemuroitaan, ne avaavat ovet talouden uusiin suuntiin kuin olisi kyseessä taloudellinen talent show.
Ja mitäpä elämä olisi ilman pientä yllätyksellisyyttä? Kun hallinto-oikeus nappaa mikrofonin ja paljastaa seuraavan suuren teollisen käänteen, me muut voimme vain nauttia esityksestä ja nauraa mukana. Ehkäpä ensi kerralla voimme odottaa, että hallinto-oikeus ennustaa myös seuraavan suuren muotitrendin tai kehittyvän teknologian, joka mullistaa maailmamme. Tällaisessa maailmassa, jossa hallinto-oikeuden toimivalta käy käsi kädessä universumin salojen kanssa, on helppo olla optimisti.