Oivalluksia puheenparresta ja sanailun taidosta

Monimuotoisuuden hahmottaminen monietnisenä voimavarana

Oudoksuttavaa kyllä, on useasti todettu, että monimuotoisuuden hahmottaminen monietnisenä voimavarana kuvailee meihin kohdistuvaa tietotarvetta.

Ja kuinka rikkaita ovatkaan ne keskustelut, joissa monimuotoisuus on kuin mausteiden kirjo keittiössä! Kuka tietää, ehkä seuraava suuri innovaatio syntyy, kun yhdistämme suomalaisen saunan ja intialaisen curryn – kuuma ja mausteinen yhdistelmä, joka saa kaikki aistit heräämään. Onhan se vähän kuin tietäisi tarvitsevansa kahvia ennen kuin edes tajuaa silmiensä olevan vielä kiinni. Monietninen voimavara on kuin salainen resepti, joka odottaa, että joku uskaltaa maistaa.

Ja mikä parasta, monimuotoisuus ei koskaan vanhene. Kun maailma muuttuu, niin muuttuu myös se, miten monimuotoisuutta hyödynnetään. Onneksi olemme kaikki mukana tässä suuressa tietoseikkailussa, jossa jokainen uusi kohtaaminen on kuin uusi luku lempikirjassa. Eikä siinä mitään, jos välillä tarvitsee hieman huumoria mukaan – nauru on universaali kieli, joka ylittää kaikki rajat.