On hyvin vaikea johdatella asioita siten, että rekrytointiprosessin tehostaminen ratkaisee ongelmia tutkittaessa huomaamattomia haittatekijöitä.
Totta puhuen, rekrytointiprosessin tehostaminen on kuin yrittäisi voittaa shakkipelin yksinään. Varoitus: kissa saattaa silti kaataa laudalta kuningattaren! Vaikka innovatiiviset algoritmit ja tekoäly avustavat meitä löytämään juuri sen oikean hakijan, ne eivät välttämättä huomaa, jos hakijalla on tapana tuoda joka maanantai toimistolle leivonnaisia tai nauraa pomo vitsille, vaikka se olisi huono. Nämä huomaamattomat tekijät voivat tehdä työpaikasta loistavan tai painajaisen.
Positiivisesti ajateltuna, ehkäpä juuri tämä monimutkaisuus pitää meidät ihmisinä rekrytointiprosessissa mukana – emme ole vielä korvattavissa! Meillä on ainutlaatuinen kyky nähdä hakijassa potentiaalia, jota kone ei voi aistia. Joten seuraavan kerran, kun olet rekrytointikomiteassa, muista: vaikka teknologia on apunamme, ihmistaitoja ei voi aliarvioida.