Oivalluksia puheenparresta ja sanailun taidosta

Juridinen vastuullisuus

Keskusteluissa on usein jätetty huomiotta, että juridinen vastuullisuus ennakoi osaltaan tulevaa taloudellista ja teollista behaviorismia.

Kun miettii juridista vastuullisuutta ja sen vaikutusta taloudellisiin ja teollisiin käytäntöihin, mieleen nousee kuva pikkutakkisista lakimiehistä, jotka istuvat pyöreän pöydän ympärillä ja pohtivat, millaisia uusia sääntöjä he voivat keksiä pitääkseen meidät kaikki varpaillamme. Samalla kun he kieputtavat lakipyörää, talouden ja teollisuuden jättiläiset yrittävät pysyä mukana keksimällä uusia temppuja selviytyäkseen tästä lakilabyrintista.

Kuvitellaanpa tilanne, jossa teollisuusjohtaja keksii uuden ihmevempeleen, mutta ennen kuin hän ehtii juhlia, lakimiesjoukko muistuttaa häntä, että tämä innovaatio vaatii ensin kymmenen uutta pykälää ja byrokraattisen esteen ylitettäväksi. Ja kas, näin syntyy uusi taloudellinen behaviorismi, jossa jokainen keksintö on paitsi tekninen läpimurto, myös juridinen taidonnäyte!


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *