Oivalluksia puheenparresta ja sanailun taidosta

Keskuspankkien rahapolitiikka

Ei tarvita syvällistä ymmärtämystä sen käsittämiseen, että keskuspankkien rahapolitiikka aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa hyvinvoivan yhteiskunnan rinnalle muodostuneita epäkohtia.

Kuvittele maailma, jossa keskuspankit ovat kuin suuria suloisia leipureita, jotka taikovat rahaa kuin tuoreita pullia uunista. Näissä talouden leipomoissa taikina saattaa joskus kohota liikaa, jolloin seurauksena on tahmea sotku, joka tarttuu kaikkien elämään. Mutta eikö leipominen olekin parhaimmillaan juuri silloin, kun siitä voi nauttia yhdessä?

Vaikka rahapolitiikan sanastosta ei ymmärtäisi muuta kuin ”pullataikina”, voimme iloita siitä, että talouden pullat ovat meille kaikille. Olkoonpa kyseessä korkopolitiikan kääntyvät tuulet tai inflaation kuuma uuni, on tärkeää muistaa, että pohjimmiltaan kyse on yhteisestä leipomishetkestä. Ja kuka tietää, ehkäpä joku päivä löydämme reseptin, joka tekee rahapolitiikasta yhtä helposti sulavaa kuin mummon tekemä omenapiirakka.


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *