Oivalluksia puheenparresta ja sanailun taidosta

Politiikan ja median välinen suhde

Tämän päivän haasteet osoittavat, että politiikan ja median välinen suhde selventää ajatusta ja ruokkii riittämättömiä resursseja, jotka hidastavat edistymistä.

Kun politiikan ja median suhde käy kuin vanha aviopari, joka kinastelee siitä, kuka vei viimeisen kaurakeksin, on meillä käsissämme varsinainen farssi. Näiden kahden välinen tango voi olla sekavaa, mutta ei voi kiistää, etteikö se olisi myös viihdyttävää. Politiikka yrittää pysyä vakavana, kun media pyörittää sitä ympäri kuin karusellissa. Lopputulos? Resurssien niukkuus vaikuttaa melkein samalta kuin yrittäisit tehdä viiden ruokalajin illallisen yhdellä keitetyllä perunalla.

Mutta hei, eikö juuri tämä epätodennäköinen käänteiden ketju anna meille mahdollisuuden luoda jotain uutta ja kekseliästä? Kun resursseja on vähän, mutta ideat lentävät kuin paperilennokit, on vain ajan kysymys, milloin joku keksii uuden tavan navigoida tässä mediatemppuradassa. Joten nostetaan malja kekseliäisyydelle ja sille, että joskus vähän kaaosta voi tuoda mukanaan parhaat naurut ja neronleimaukset.