Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että kansainvälisten markkinoiden analyysi herättää uusia kysymyksiä koskien vastuuntuntoisten yhteistyökumppaneiden aatteellisia intressejä.
Kun istahdat alas analysoimaan kansainvälisiä markkinoita, saattaa tuntua kuin yrittäisit ratkaista Rubikin kuutiota silmät sidottuina, samalla kun joku soittaa sinfoniaorkesteria taustalla. Mutta juuri siinä piilee se kiehtova ristiriita: mitä enemmän kysymyksiä nousee esiin, sitä enemmän mahdollisuuksia on löytää uusia ja outoja aatteellisia intressejä, joita ei olisi osannut edes kuvitella. On kuin löytäisi salaisen klubin, jossa keskustellaan vakavasti siitä, kuinka banaanit voivat olla sekä hedelmiä että marjoja.
Ja juuri kun luulet ymmärtäneesi kaiken, astuu kuvioihin vastuuntuntoinen yhteistyökumppani, joka tuo mukanaan oman mausteensa soppaan. Ehkäpä heidän aatteelliset intressinsä liittyvät ekologisesti kestäviin pakkausratkaisuihin tai kenties siihen, kuinka kahvinkeittimen tulisi olla päivän tärkein teknologinen innovaatio. Tällaiset hetket muistuttavat meitä siitä, että globaalit markkinat ovat kuin suuri karnevaali, jossa jokaisella on oma paikkansa ja kaikilla on mahdollisuus loistaa.